Видавництво Оксфорду, 2024: “Гниття мозку” – слово року
Словом 2024 року видавництво Оксфордського університету обрало термін “гниття мозку” (brain rot). Експерти стверджують, що постійне прокручування соцмереж та інших онлайн-платформ сприяє зниженню когнітивних функцій, порушення здатності до концентрації та підвищення рівня самотності.
___________________________________________________________
Видавництво Оксфордського університету обрало термін “гниття мозку” словом 2024 року.
Термін “гниття мозку” (brain rot) описує передбачуване погіршення психічного чи інтелектуального стану людини, особливо внаслідок надмірного споживання матеріалу, зокрема онлайн-контенту, що вважається поверхневим або тривіальним.
Водночас цей термін може вживатися для позначення явища, що призводить до такого погіршення. Про це повідомляє rbc.ua з посиланням на Fox News.
В Інституті Ньюпорта (США) пояснюють, що мозкове гниття — це затуманення розуму, млявість, зниження концентрації та когнітивних здібностей, що виникають внаслідок перебування надмірної кількості часу перед екраном. Тобто це передбачуване погіршення психічного або інтелектуального стану, зокрема, через надмірне споживання тривіального онлайн-контенту.
Експерти вважають, що тривале прокручування контенту в соціальних мережах та інших онлайн-платформах може призвести до “гниття мозку” та погіршення когнітивних функцій.
Наслідки для психіки
Поведінковий нейробіолог, доктор Кіра Бобінет, яка є автором книги “Нестримний мозок”, пояснила, що зростає та стає все більш поширеним усвідомлення наслідків “гниття мозку”. За її словами, багато людей відчувають труднощі з концентрацією уваги, що супроводжується відчуттям “туману в мозку”. Вони не можуть зосередитися на складній роботі або завданнях, що вимагають глибокої концентрації.
Доктор Бобінет зазначила, що одним із важливих аспектів цього явища є “епідемія самотності”, адже через труднощі з концентрацією уваги людина втрачає здатність будувати та підтримувати глибокі соціальні зв’язки.
Бездумне прокручування соціальних мереж і втрата мотивації
Згідно з дослідженнями, частина мозку, відома як габенула, відіграє важливу роль у розвитку звички прокручувати нескінченні потоки інформації. Габенула, що відповідає за мотивацію та прийняття рішень, може також “вбивати” мотивацію до дій, коли вона активується під час бездумного прокручування соціальних мереж. Це дозволяє людині уникати важливих завдань і переключатися на менш вимогливий контент.
Таке “поведінкове уникнення” може перерости в залежність від соціальних медіа, оскільки мозок вимагає постійного потоку нової інформації для стимуляції.
Це також спричиняє небезпеку втрати мотивації, що впливає на загальний психоемоційний стан людини.
Рекомендації вчених щодо запобігання “гниття мозку”
Доктор Бобінет зазначає, що немає універсального рецепта для уникнення гниття мозку.
Важливо знаходити індивідуальний підхід, який містить налаштування та коригування повсякденних звичок, залежно від потреб кожної людини. Люди мають велику витривалість, тому вивчення та усвідомлення впливу онлайн-контенту може допомогти зберегти здоров’я мозку та покращити якість життя.
Фахівці Інституту Ньюпорта радять: “Для того, щоб запобігти або зменшити гниття мозку, спробуйте обмежити час використання цифрових пристроїв, видалити з телефону програми, які відвертають увагу, та вимкнути непотрібні сповіщення”.
«Ми рекомендуємо батькам встановлювати обмеження на використання технологій, сприяти офлайн-діяльності та соціальній взаємодії своїх дітей», — додає психологиня Софі Лі.
Також доктор Дон Грант, національний консультант із безпечного використання пристроїв у Newport Healthcare, закликав виробників пристроїв і контенту бути більш відповідальними в створенні алгоритмів, що підтримують надмірне використання технологій. Він порівняв їх із гральними автоматами, які також використовують людські емоції для привернення уваги.
Стратегії для покращення здоров’я
Грант радить:
- обмежити час, проведений в Інтернеті, та замінити бездумне прокручування на більш осмислені заняття.
- Поділити час в мережі на 80% щодо “корисного” контенту та 20% – для розваг.
- Також рекомендується встановлювати обмеження на час використання пристроїв і створювати безтехнічні зони в домі.
- Експерт радить ставити собі запитання після кожного сеансу прокручування, щоб оцінити ефективність витраченого часу.
Наприклад: “Чи можете ви сказати, скільки часу ви провели онлайн? Ви витратили більше часу, ніж планували? Чи стало вам краще від цього?”
Ці поради можуть допомогти зберегти ментальне здоров’я та покращити загальний стан психіки, а також допомогти людям подолати залежність від безкінечного онлайн-контенту.
(Російськомовна частина сайту N.E.W.O.D.)