День пам’яті преподобномученика Антонія (Коржа)

1/14 березня Православна Церква вшановує пам’ять преподобномученика Антонія (Коржа),
ієродиякона.
Український подвижник
Святий Антоній походив із села Рубанівки Мелітопольського повіту Таврійської губернії. Він народився в 1888 році в сім’ї селянина Агафона Коржа. Антоній навчався в церковнопарафіяльній школі. У юних роках він звершив паломництво на Афонську Гору, де його постригли в чернецтво з іменем Антоній.
Після повернення на батьківщину Преподобномученик удостоївся сану ієродиякона та почав служити в Кізілтаській обителі Таврійської єпархії. Згодом безбожники-більшовики закрили обитель, і Святий перейшов на служіння в Воскресенський храм у Лівадійській слобідці. Коли ж закрили й ту церкву, місцем служіння отця Антонія стала Плещеєвська церква, що розташовувалася на ялтинському кладовищі.
Після закриття Олександро-Невського собору в місті Ялті віряни та священнослужителі почали добиватися відкриття собору. Однак влада не погоджувалася розглянути те питання, оскільки зареєстрована раніше церковна двадцятка зі свого боку ніяк не бажала відкриття храму.
Тоді отець Антоній і один із парафіян собору пішли в міськвиконком за дозволом на реєстрацію нової двадцятки, але такого дозволу не отримали. Настоятель Плещеєвського храму благословив Преподобномученика збирати активних парафіян для вирішення питання щодо відкриття собору. На початку 1937 року віряни вирішили ще раз іти з клопотанням у міськвиконком і в черговий раз отримали відмову.
Улітку 1937 року, згідно з наказом Сталіна, гоніння на Церкву посилилися. Згодом усі, хто активно добивався відкриття Олександро-Невського собору в Ялті, потрапили за ґрати. Отця Антонія заарештували в грудні того ж року.
На допитах угодник Божий не обмовив себе та не визнав винним, хоча цього прагнув слідчий. Коли Святому зачитали показання лжесвідків і тих, хто не витримав допитів і наговорив на нього, він назвав покази брехливими.
Тоді слідчий запитав в отця Антонія, чи мав він із кимось із свідків погані стосунки. Преподобномученик відповів, що з усіма, хто дав покази, що він займався контрреволюційною діяльністю, він був у добрих стосунках. У відповідь слідчий сказав Святому, що ті, хто мав із ним добрі стосунки, брехливих показань дати не могли.
9 лютого 1938 року ієродиякона Антонія засудили до розстрілу. Вирок привели у виконання 14 березня того ж року.
Мощі преподобномученика Антонія почивають у невідомій спільній могилі.
Слава Богу вовіки. Амінь.
(Російськомовна частина сайту N.E.W.O.D)