Археологічні розкопки – біблійні підтвердження

Коли в V сторіччі громада християнських ченців вирішила спорудити монастир на вершині пагорба в Іудейській пустелі, прикрасивши його мозаїкою та різнокольоровими орнаментами, вони знали, що є не першими мешканцями цього місця. Почались археологічні розкопки.
Сюрприз
Про що вони не підозрювали, так це про те, що приблизно 600 роками раніше їхні попередники вибрали приблизно ті ж кольори для оздоблення свого релігійної споруди – іудейської мікви (басейн для ритуальних обмивань та очищення), стіни та стелі якої також були прикрашені в сліпуче яскраві червоні, зелені та жовті тони, пише газета Times of Israel.
Під час другого сезону розкопок на території фортеці Гірканія за 16 кілометрів на південний схід від Єрусалиму – сьогодні це Західний берег річки Йордан виявили артефакти, що стосуються як візантійського періоду, так і епохи Другого Храму.
Міква епохи Другого Храму
“Коли ченці прийшли на це місце, міква епохи Другого Храму вже була повністю під землею, це ми змогли встановити за знайденими там виробами з кераміки. Іноки не могли знати, на чому вони будують обитель”, – сказав доктор Орен Гутфельд із Єврейського університету в Єрусалимі.

Розкопки у Гірканії провели археологи з Єврейського університету в співпраці з працівником Відділу археології громадської адміністрації Юдеї та Самарії. У свою чергу, колега Гутфельда з Єврейського університету, дослідник та учасник розкопок Міхаль Хабер представила попередні знахідки другого сезону.
Фортеця Гірканія
“Фортеця Гірканія (“країна вовків”) знаходиться на західному краю плато. Вона була заснована або правителем Іоанном Гірканом Хасмонейської династії, або його сином Олександром Яннаєм наприкінці II – початку I сторіччя до н.е. Це була одна з декількох чудових фортець-палаців у пустелі, призначених для охорони східних рубежів Іудеї“, – продовжила М. Хабер.
Зруйновану римським воєначальником Габінієм в 57 році до н.е., фортецю Гірканію відновив і розширив юдейський цар Ірод I Великий. У другій половині I сторіччя до н.е.
“Ірод Великий у цю фортецю кидав своїх особистих ворогів. Але коли Марк Віпсаній Агріппа – полководець, політик та зять імператора Октавіана Августа – відвідав Юдею у 15 році до н.е., Ірод приймав його саме тут”, – зазначила Хабер. Фортеця Гірканія була занедбана після смерті Ірода в 4 році до н. е.
Сава Освячений
Через п’ять сторіч, у 492 році н.е., преподобний Сава Освячений, великий глава палестинського пустельного проживання, піднявся на “страшну гору” (як він сам назвав цей горб) і заснував на ній обитель – подвір’я своєї Великої Лаври Савви Освяченого, яка належить юрисдикції Єрусалимського Патріархату.
Монастир, влаштований на пагорбі фортеці Гірканія, занепав наприкінці VIII або на початку IX сторіччя й незабаром перестав існувати.
“Коли ми тільки почали розкопувати те місце, то вважали, що маємо справу зі скромним монастирем. Оскільки історичні джерела свідчать про те, що його будувала невелика група ченців. Коли ж ми виявили його яскраві прикраси, мозаїчну підлогу та інші елементи, то зрозуміли, що його історія була іншою, – ми маємо справу з розквітлим і значущим монастирем”, – поділилася своїми враженнями Хабер.
Медальйон
Однією з найдивовижніших знахідок, виявлених під час останніх розкопок, є хитромудрий мозаїчний медальйон, який колись прикрашав арку. Він містить концентричні прикраси синього, червоного та зеленого кольорів.
У центрі медальйону, мабуть, було зображено людську постать – можливо, Іісуса Христа чи якогось святого – але вона була навмисно знищена, швидше за все, в ранній ісламський період.
Машаллах
Знахідки того періоду також містять дивовижну золоту каблучку з бірюзовим каменем і написом арабською мовою: “Машаллах”, тобто “така воля Аллаха“, а також масляну лампу.
“Мусульманський закон суворо забороняє використання зображень людей або тварин. Цілком очевидно, що хтось знищив зображення в центрі медальйону саме з цієї причини”, – пояснив Гутфельд.
Археологи також виявили візантійську мозаїчну підлогу та залишки кількох приміщень.
Продовживши розкопки, команда археологів дісталася підземних приміщень під монастирем, прихованих від людських очей на цілі століття. Те, що вони там виявили, дає уявлення про розкішне життя мешканців та гостей фортеці-палацу.

Чудовий орнамент
“Ми там виявили чудовий зразок склепінчастої іудейської мікви для ритуальних обмивань із залишками колон”, – розповіла Хабер. Дослідники також були здивовані, виявивши, що стіна, що датувалася періодом династії Хасмонеїв, була набагато більшою, ніж вони передбачали раніше.
“Стіна була майже в два метри завтовшки. Там, у кутку, ми виявили залишки другої мікви. Разом із іншими конструкціями, що обрушилися, ми натрапили на десятки фрагментів чудового ліпного орнаменту”, – продовжила розповідь Хабер.
За її словами, знайдені ними фрагменти чудових фресок, ймовірно, були створені за царя Ірода, оскільки вони практично ідентичні тим, що були виявлені археологами на віллі кінця епохи Другого Храму в Єврейському кварталі Єрусалиму, де мешкала міська еліта.
Команда археологів запланувала новий сезон розкопок на жовтень 2025 року. Їхня головна мета полягає в тому, щоб зберегти це унікальне місце для майбутніх поколінь і зробити його доступним для публіки.

Раніше повідомлялося, що на території фортеці Гірканія під час першого сезону розкопок у 2023 році було виявлено великий будівельний камінь на підлозі подовженої підвальної зали, на якій було виведено перероблену цитату з Псалтирі.
Напис говорить: “Іісусе Христе, бережи мене, бо я бідний і потребую“. Самі ж вірші псалму звучать так:
“Прихили, Господи, вухо Твоє й почуй мене, бо я бідний і злиденний. Збережи душу мою, бо я благоговію перед Тобою; спаси, Боже мій, раба Твого, що покладається на Тебе”1(Пс. 86:1-2).
Рядки тексту написані червоною фарбою з хрестом нагорі. Напис зроблений на койні – давньогрецькою мовою, якою був написаний майже весь Новий Заповіт.
Текст розшифрував епіграфіст доктор Авнер Екер із Університету імені Бар-Ілана (у Рамат-Гані, Ізраїль).
Примітно, що синтаксичні помилки, допущені у написі, вказують на те, що для автора тих рядків (можливо, ченця) грецька не була рідною мовою. Він, швидше за все, був уродженцем цього району – можливо, навіть місцевим жителем, і розмовляв однією з семітських мов.
(Російськомовна частина сайту N.E.W.O.D., нові статті)