Молитва – справжнє відчуття присутності Бога

Молитва – справжнє відчуття присутності Бога

Що таке молитва?

Молитва є справжнім відчуттям присутності Бога. Це також впевненість у спілкуванні з Богом, з яким людина говорить і якому відкриває глибини свого серця.

Кожна з цих природ, людська і божественна, залишається в своїх межах, але людина в молитві досягає Бога, і Бог спускається до людини. Людина пропонує себе Богові через молитву, а Бог пропонує Себе людині. І звідси походить чудове возз’єднання Бога та людини одночасно.

Чому ченці моляться?

Бо це природна праця, яка виходить із сердець усіх людей та всієї людської природи. Немає людини, яка не відчувала б цієї потреби в молитві, і ця потреба – шукати Бога та знаходити Його – також є привілеєм, правом людини. Тому, як ми розуміємо, моляться всі люди, а не лише ченці. У мирян є приклад чернечих спільнот, ченці – приклад ангельських воїнств.

Очевидно, що ченці, які моляться, не прагнуть задовольнити свої певні особисті потреби. Немає нічого з матеріального світу, що могло б спонукати їх запропонувати себе Богові або встановити з Ним стосунки. Ними не рухають жодні особистісні інтереси. Вони ніколи не мислять матеріальними категоріями. Навпаки!

Святі моляться як єдина істота, і вони розуміють, що вони сягають Бога не фізично, а реальним чином. Тому всі ченці моляться. Їхня мета дуже висока. Це саме спілкування, входження Самого Бога у їхнє життя, це обоження.

Тому ченці моляться і вдень, і вночі! Це їхнє покликання. І їм справді вдається наблизитися до обіймів із Богом. Коли ми говоримо «спілкування», це означає, що ми виявляємо стосунки та нашу ідентичність із Церквою. І Церква сходить до Бога, як колись зійшов Христос із небес. Молитва тримає людину близько до божественного, і Бог єднається з людиною.

Що таке «Іісусова молитва»?

А тепер заглиблюємось у внутрішній простір… Що таке «Іісусова молитва»?

Іісусова молитва – це сутність усіх молитов, які є в нашій Церкві. Це найкоротша, найперевіреніша й найефективніша молитва, якою може молитися людина.

І, як ми розуміємо, ця молитва – найпряміша, підходяща та доступна всім людям, а не лише ченцям. І це теж має велике значення: щоб миряни та ченці молилися однією й тією ж молитвою, бо це та молитва, яка одразу робить нас здатними здобути Бога.

Іншими словами, оскільки не існує двох різних систем духовного життя, з цієї причини ченці, які наслідують приклад Неба, і світ, який, як ми сказали, слідує прикладу чернечої спільноти, моляться разом цією молитвою.

Отже, Іісусова молитва є унікальним і винятковим благом Церкви. Це наслідок, що випливає з глибин чернечого досвіду і, звичайно ж, із досвіду кожної людини, яка шукає й чекає на Бога. Це досвід отців Церкви та плід, набутий кожною людиною, яка живе чистим і євангельським життям.

Тому Іісусова молитва – це жива пам’ять. І це заклик до імені Бога. Він такий короткий! Це повторення наступних слів: «Господи Іісусе Христе, помилуй мене».

Що відбувається з нами під час повторення молитви?

Що відбувається з нами під час цього заклику та повторення? Ми здобуваємо духовний динамізм, який виходить не від нас, а від Самого Бога. Ім’я Господа, яке ми повторюємо, вибране не випадково.

Ми закликаємо Самого Христа, Який негайно входить у спілкування з нашими серцями. Таким чином, повторення молитви має значення. Не тому, що це звернення саме собою може запропонувати нам щось. Але тому, що воно допомагає нам набути звички до того, що спогад про Христа всередині нас стає невпинним. І тому все навколо нас і всередині наших сердець наповнюється Богом.

Але це повторення не є «магічною формулою», яка сама по собі може дати плоди. Повторення – це просто посилення, зосередження та вкорінення Імені Христа і, отже, Самого Христа у нашому повсякденному житті.

Але це повторення не є «магічною формулою», яка сама по собі може дати плоди. Повторення – це просто посилення, зосередження та вкорінення Імені Христа і, отже, Самого Христа у нашому повсякденному житті.

Це не механічна робота. Це не суб’єктивна думка людини. Це не робота, яка стимулює уяву. Це не психосоматична вправа, про яку можна подумати, що вона має доступ до якогось гностичного або синкретичного знання… Або що за допомогою цієї формули людина може прагнути до нескінченності або безликого «бога»…

Це повторення створює в людині силу постійно закликати живого Бога і, отже, пропонує йому стан радості, духовного щастя та інші дари.

І потім, коли людина досягає цієї початкової стадії, вона розуміє, що Святий Дух є посередником між його особистістю та Особою Самого Бога! І з цього моменту Святий Дух підносить людину до Бога.

Чому ченці моляться завжди Іісусовою молитвою?

Чому ченці моляться Іісусовою молитвою завжди і скрізь? Що ж, я сказав би, що це єдина молитва, яка реально створює такі умови, щоб ми могли щодня знаходити Бога та радіти в Бозі. Завдяки цій молитві Той, Хто невидимий, стає видимим у нашому житті.

Саме тому, через цю молитву, ченці всюди й завжди набувають сильного почуття присутності Бога та внутрішнього діалогу, який настільки глибокий, що досягає найбільшої глибини «моря» Божественності.

Таким чином і в спосіб, який ченці відкрили з досвіду Церкви з давніх часів, вони можуть наповнити свої дні, вони можуть перетворити свою ніч на свічку, яка поширює небесне світло по всьому всесвіту, який Бог тримає у Своєї руці…

Тому завдяки цій зустрічі з Богом ченцям вдається освятити не тільки себе і свій простір, а й увесь світ.

Мета Іісусової молитви

Яка мета Іісусової молитви? Мета Іісусової молитви – це не спосіб здійснення, не самі слова, не місце, не ісихія  (тиша), не щось ще, що включає ця молитва. Можна сказати, що мета молитви – це те, що Бог звершує в нас, у нашій внутрішній істоті… Те, що Він робить, це наш досвід. Але це не лише переживання Бога!

Це також одкровення того, як Він приходить, як відбувається пришестя Бога в наше серце. Особистий Бог усередині людської особи… І, звичайно ж, Він приходить у Світлі!

І з цим союзом приходить очищення, духовний поступ, зростання внутрішньої людини, яка народжується в нас.

Більше того, Дух дає людині такий стан, із якого він чи вона піднімається до просвітлення, до світла, до процвітання на різних рівнях, які Бог пропонує і відкриває нам.

Одним словом, ми могли б сказати, що мета молитви є досконалою таємницею невидимого Бога і видимої людини… таємницею, досконалою Богом. І її нам відкрили отці Церкви.

Ми також знаємо, як стати одержувачем благодаті Бога. Не через міркування та медитацію, а таким чином, щоб Бог проникав у людську особистість і повністю її перетворював.

Так він або вона стає людиною, яка може спробувати, зрозуміти тазбагнути цю таємницю.

Схиархімандрит Еміліан (Вафідіс)

(Ми поза політикою. Запрошуємо відвідати наші англомовну і російськомовну частини сайту N.E.W.O.D. Можливо, ви знайдете там багато цікавого)

Wayfarer

Wayfarer

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
3 Коментарі
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
trackback
Коли Господь не відповідає на наші молитви? | N.E.W.O.D
23 днів тому

[…] Молитва є засобом спілкування з нашим Творцем. За допомогою молитви ми можемо розповісти Господу про свої проблеми, висловлювати бажання, дякувати за Його благодіяння. […]

trackback
Коли Господь не відповідає на наші молитви? | N.E.W.O.D
22 днів тому

[…] Наші молитви є засобом спілкування з Творцем. За допомогою молитви ми можемо розповісти Господу про свої проблеми, висловлювати бажання, дякувати за Його благодіяння. […]

trackback
День пам'яті преподобного Михаїла Сповідника | N.E.W.O.D
16 днів тому

[…] Михаїл, єпископ Сінадський, жив непорочно, ангельським життям і сяяв різними […]

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
3
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
3
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x