День пам’яті пророка Малахії
3/16 січня Православна Церква вшановує пам’ять пророка Малахії.
Пророк Малахія — один із тих, кого називають «малими» пророками — належав до коліна Завулона. Його люди жили на півночі Палестини. Завулон був шостим сином Патріарха Іакова від Лії.
Малахія звершував своє пророцьке служіння в часи Неємії (приблизно за 400 років до Різдва Христового). Неємія був тим євреєм, що під час полону служив виночерпієм у перського царя Артаксеркса, а потім обгородив стінами напівзруйнований Єрусалим і спільно зі священником Єздрою організував церковний та громадський побут євреїв у місті. Діяння Неємії записані в книзі, що входить до складу Біблії під його іменем.
У той час іудеї вже повернулися з Вавилонського полону, Єрусалимський храм відбудували, і в ньому приносилися жертви.
Благочестиве, подібне до ангельського життя Малахії дивувало народ, через що пророк і отримав своє ім’я, яке означає «Ангел Господній».
Морально-релігійний стан іудеїв, які повернулися з полону, був розладнаний. Недбалість та байдужість священників призводила до його погіршення, що засмучувало пророка Божого. Він почав грізно та потужно викривати народ і священство.
Святий говорив про відсутність належного благоговіння до Бога та принесення поганих жертв. Священників Малахія викривав у тому, що вони ухиляються від правого шляху, не дотримуються заповідей, проявляють лицемірство в справах Закону, чим знеславлюють Бога та спокушають людей.
Євреїв пророк викривав у тому, що вони зраджують віру та порушують заповіт своїх отців, залишають законних дружин і беруть жінок із інших племен, займаються чародійством, неправдиво клянуться, чинять утиски вдовицям і сиротам, не приймають прибульців, не віддають десятини, хулять Бога.
Поряд із викриттям пороків іудейського народу Святий говорив про славу другого храму, пришестя Месії, об’явлення Предтечі Господнього перед Його пришестям, майбутній суд Божий, прославлення праведних, поширення слави Божої серед усіх народів.
Малахія помер у молодому віці. Тіло пророка поховали в його рідному поселенні Суфі поряд із захороненнями предків.
Святий Малахія — останній вітхозавітний пророк, через що Святі отці називають його печаттю пророків.
Книга пророка Малахії входить до Старого Заповіту, є останньою книгою серед книг «малих» пророків і складається з чотирьох глав. Вона містить одне пророцьке слово Святого, що напевне містить зміст багатьох його усних звернень до іудеїв.
Слава Богу вовіки. Амінь.
(Російськомовна частина сайту N.E.W.O.D.)