Світла седмиця

З апостольських часів Пасха святкується сім днів. Свято триває від Великодня до Неділі Фоми. Цей тиждень називається Світла Седмиця. Кожен її день називається Світлим.
У церквах усі дні Седмиці богослужіння подібні богослужінню Великодня. Великодній тиждень, або Світла седмиця, сприймається Церквою як один день— день загальної радості та спілкування з Воскреслим Христом. Церква запрошує вірян причащатися на Світлому тижні щодня.
Всі ці дні в храмах залишатимуться відчиненими Царські врата в знак того, що своєю смертю Іісус Христос відкрив людям дорогу в рай.
66-е правило Шостого Вселенського Собору говорить нам:
“Від святого дня Воскресіння Христа Бога нашого до тижня нового [тобто до Фоминої неділі] протягом усієї седмиці вірні мають у святих церквах безперестанно вправлятися у псалмах і співах і піснях духовних, радіючи і тріумфуючи в Христі, і слухаючи читання Божественних писань, і святими таємницями насолоджуючись. Бо таким чином з Христом купно воскреснемо, і вознесемося. Через це у зазначені дні нехай не буде кінських змагань або інших народних видовищ”.
Кожного дня, після Літургії, відбуваються Хресні ходи, що символізують хід жінок-мироносиць до гробу Іісуса Христа. На Хресному ході віряни моляться та йдуть із запаленими свічками.
У період Світлої Седмиці немає вінчань та заупокійних молитов. Відспівування покійних здійснюються, але вони більш ніж наполовину складаються з піснеспівів Великодня.
Світлий Понеділок
Згідно з біблійними переказами Світлого Понеділка, у перший день після воскресіння, Господь Іісус з’явився своїм учням і протягом 40 днів розповідав їм про Царство Небесне, після чого вознісся небо. Тому Світлий понеділок – це свято згадки про перший день після Воскресіння Христа. Невпізнанним він з’явився двом учням своїм та розділив із ними вечерю:
“І Він увійшов, щоб із ними. І коли сів Він із ними, то взяв хліб, поблагословив, поламав і дав їм. Тоді відкрилися в них очі, і пізнали Його. Але Він став для них невидимий. І вони сказали один одному: Чи не палало нам серце обом, коли нас по дорозі, і коли виясняв нам Писання? І, вставши в ту ж годину, вернулися в Єрусалим і знайшли разом одинадцять Апостолів і тих, що з ними, які говорили, що Господь дійсно воскрес і явився Симонові. І вони розповіли, що сталось на дорозі, і як пізнали Його в ламанні хліба. Коли вони говорили оце, Сам Іісус став посеред них і сказав їм: Мир вам”1(Лк., 113-е зач., 24: 12-35).
Цього дня віряни відвідують родичів, друзів, обмінюються привітаннями та подарунками в вигляді пасок та писанок.
Світлий Вівторок
У Вівторок Світлої Седмиці здійснюється святкування на честь Іверської ікони Божої Матері. Це свято встановлене на честь чудотворного образу її на горі Афон. Згідно з православною традицією написана вона євангелістом Лукою.
Світла Середа
Світлої Середи вірні прославляють Собор преподобних єгипетських отців та вшановують два чудотворні образи Пресвятої Богородиці: Касперівську та Білевську “Взискання загиблих”.
Світлий Четвер
У Світлий Четвер є продовженням попередніх святих днів.
Світла П’ятниця
У День П’ятниці Світлої Седмиці вшановується пам’ять образу Божої Матері “Живоносне джерело”. Після Літургії звершується чин малого освячення води та Хресний хід до водойми або до джерела. Водою, освяченою на цьому молебні, віряни кроплять свої сади й городи, закликаючи допомогу Господа і Його Пречистої Матері на дарування врожаю.
Всю Світлу Седмицю біля Царських врат стоїть особливий хліб – артос. Артос символізує присутність Іісуса Христа з людьми. Після Свого Воскресіння Господь неодноразово з’являвся своїм учням. При цьому Він або Сам куштував їжу, або благословляв трапезу. У очікуванні цих благодатних відвідувань, а пізніше – в пам’ять про них святі Апостоли залишали незайнятим середнє місце за столом і клали перед цим місцем частину хліба, як ніби Сам Господь незримо присутній там. У продовження цієї традиції отці Церкви постановили в свято Воскресіння Господнього освячувати класти в храмі хліб.
Світла Субота
У Суботу Світлої Седмиці після Літургії родробляється артос. Він освячується у перший день Великодня та весь Світлий тиждень стоїть перед іконою Спасителя. Зберігається традиція виносити артос під час хресних ходів на Світлому тижні. У суботу після Літургії шматочки цього священного хліба роздають вірянам. Прихожани отримавши частини артоса споживають його, а залишки зберігають протягом усього року та куштують їх натщесерце, особливо під час хвороби. Того ж дня, вперше після дня Пасхи, Царські врата в храмах закриваються.
На час Світлого тижня звичайний протягом року піст у середу і п’ятницю скасовується.
За давньою традицією, цього тижня кожен може піднятися на дзвіницю та вдарити в дзвони, поділившись з іншими пасхальною радістю.
Святкування Великодня триває 40 днів — до Вознесіння Господнього.