Фаворське світло. Божественний прояв, що просвітлює людину

У Неділю 2-гу Великого посту Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій розповів вірянам про подвиг святителя Григорія Палами. Святитель захищав вчення Православної Церкви про Фаворське світло. Також Архіпастир розповів про труди Печерських преподобних, які ще за свого земного життя сподобилися бути причасниками цього світла. Про це повідомив Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.
________________________________________________________________________________
Фаворі благодать
Предстоятель розповів, що в XIV ст. з’явилося єретичне вчення стосовно світла, яке сяяло від Христа на горі Фавор під час подій Преображення1(Див.: Мф. 17: 2; Мк. 9: 3; Лк. 9: 29). Прихильники тієї єресі навчали тому, що це світло було створеним.
Натомість, згідно з православним вченням, під час Преображення Господь Іісус Христос показав апостолам славу Свого Божества. Відповідно, Фаворське світло є проявом Божественної сили та слави та його слід розуміти як нестворену Божественну енергію (дію) або благодать Божу.
Григорій Палама
Його Блаженство наголосив, що це світло “завжди є, завжди існує, завжди просвітлює кожну людину, яка живе в цьому світі”. Також Архіпастир розповів, що проти єретеків, які були незгідні із православним вченням, виступив святитель Григорій Палама. Святитель Григорій до того, як стати ієрархом, жив на горі Афон і знав багатьох старців, подвижників, які сподоблялися великої честі побачити Бога в славі й на яких сяяло світло Божества.
За словами Блаженнішого митрополита, сам святитель Григорій був також причасником нествореного світла. І цьому великому Святому вдалося посоромити лжевчення єретиків. А тому в Неділю 2-гу Великого посту ми вшановуємо його пам’ять. Першосвятитель звернув увагу, що Бог являє Свою славу тим, хто не живе за своїми забаганками, а постить, молиться, подвизається, утримує себе від усякого зла й творить благо.
“Сьогодні Церква також згадує і прославляє преподобних отців наших Печерських, які були причасниками цієї великої тайни споглядання Божества, Божественного світла”, — сказав Блаженніший Митрополит Онуфрій.
“Коли ми читаємо про подвиги наших преподобних отців, то ми просто не можемо осягнути, як може людина замурувати себе в печері й там прожити багато років.
… лише просфору та склянку води…
Подвижникам давали в їжу лише просфору та склянку води, а вони стільки років могли прожити”, — зазначив Предстоятель і додав, що якби ми себе зачинили в темному приміщенні, як преподобні, то навіть і з достатньою кількістю їжі ми б не змогли там довго прожити через відсутність звичайного світла. Натомість Печерські святі не мали потреби в звичайному світлі, оскільки, як зауважив Архіпастир, вони споглядали інше світло — світло Божества.
“Коли людина бачить Бога, то для неї будь-яке місце є Раєм. Де вона зустріла Бога, де вона прийняла Бога в свою душу, там для неї Царство Боже, там початок для неї райського блаженства”, — підкреслив Предстоятель УПЦ.
Вшановуємо пам’ять наших подвижників
“Ми сьогодні шануємо цих преподобних подвижників, які просяяли різними подвигами. Одні замурувалися в печерах, інші ставали слугами, послушниками для всіх, хто до них звертався — це великий подвиг. Одні терпіли важкі хвороби, інші вели духовну боротьбу, як преподобний Іоанн Многострадальний. І в цих подвигах вони настільки високо піднялися, що побачили Бога в Його славі.
Не в силі тільки, а в славі. Ми Бога бачимо в силі завжди. Наприклад, я прийшов сюди, це мене Божа сила сюди принесла. Я щось роблю добре, це Божа сила робить в мені, а в мене нічого свого немає, це все Боже. Я це бачу, а Божу славу, Боже світло, це вже не кожен сподобляється побачити в часі свого земного життя, а тільки ті, хто подвизається заради Бога, хто ходить стопами заповідей Господніх”, — сказав Предстоятель.
Блаженніший Митрополит Онуфрій побажав вірянам намагатися наслідувати наших преподобних отців.
“Ми не можемо затворитися у печері, але ми повинні входити розумом у свою душу, своє серце й там звершувати молитви, як у затворі.
Ми не можемо бути такими послушливими, як був, до прикладу, преподобний Сергій Послушливий, але ми повинні хоч трошки поступатися та слухати один одного. Ми не можемо молитися так, як вони, день і ніч, але ми повинні хоч вранці й увечері почитати молитви, ми повинні намагатися і в дорозі, і під час роботи, і під час відпочинку, творити молитву, прикликати ім’я Господнє.
І коли ми будемо це робити, ми не будемо рівні преподобним отцям, але ми також будемо мати надію на спасіння та вічне життя у Христі Іісусі, Господі нашому!”, — підсумував Предстоятель.
(Російськомовна частина сайту N.E.W.O.D., цікаве на “Святые Запада”)