Відповіді святого Миколая Сербського про Воскресіння Христа

“Хіба не досить просто знати, що Він воскрес? Навіщо мучити себе питанням: як Він воскрес?” (Святитель Миколай Сербський)
Як воскрес Христос?
Але оскільки, дорогі мої, про це запитують ваші любов і захоплення, а не сумнів, мені дороге ваше запитання. Подібно до того, як в Азії сонце сходить раптом і день відразу змінює ніч; подібно до того, як від дотику до вимикача в темній кімнаті миттєво спалахує світло, подібно цьому було й воскресіння Господа. Нечутно та миттєво.
Чи запитуєте й тепер із цікавістю: як? Думаю, так, як на початку створення світу з’явилося світло в пітьмі.
Неосвічені люди думають: що за величезна фабрика повинна забезпечувати весь світ світлом? Що за величезні машини повинні бути на цій фабриці? Скільки мільйонів кінських і слонячих сил потрібно, щоб пускати в хід ці машини? І скільки мільйонів років повинні були вони працювати, щоб нарешті спалахнуло світло? Ніякої фабрики, ніяких машин, ніяких мільйонів і мільйонів років. Ніякого зусилля взагалі.
Одне тільки всесильне слово – з’явилося світло та наповнило собою увесь світ.
І сказав Бог: хай буде світло. І стало світло1Буття 1:3 .
І не сказав слово, щоб чули його, але тільки помислив. Тому що помисел Божий є те ж, що й слово. І помислив Бог: хай буде світло; і стало світло. Нечутно та миттєво.
Таким було й воскресіння Христове. Так з’явилося й новозавітне світло, що освітило розумним людям духовний світ. І подібно до того, як фізичне всесвітнє світло відкрило зору фізичний світ, так світло воскресіння Христового відкрило всім розумним людям духовний світ, батьківщину безсмертних Ангелів.
Тому фізичне світло не яскравіше духовного; і те, і інше з’явилися нечутно та миттєво з всемогутньої волі Творця, з невимовної милості та любові Його.
Ви чули про те, з якою дивовижною легкістю та швидкістю талановиті люди створюють свої геніальні твори. Як же тоді Податель всіх дарів, Творець всіх геніїв! Хіба ви не читали, з якою швидкістю й легкістю Господь воскресив дочку Іаіра та сина наїнської вдови? А Лазаря у Вифанії?
Сказав слово і — звершилося!
Бо в Бога все можливо: і що скаже, і що помислить. Так само Христос і Себе воскресив. Навіть легше й швидше. І без слова. А тепер я вас прошу, дорогі діти, якщо знаєте, що Господь воскрес, більше турбуйтеся про те, як вам удостоїтися воскресіння. Того, щоб Він воскресив вас. Бо Він воскрес заради вас, щоб свідчити Собою ваше воскресіння, вашу подобу до Нього в славі та красі вічній.
Отже, поклоніться воскреслому Господу та заспівайте Йому пісню ранкову:
Воскресіння Твоє, Христе Спасе,
Ангели співають на небесах,
І нас на землі сподоби
Чистим серцем Тебе славити!
Від свт. Миколая Сербського, Лист 24.
Одній благочестивій сім’ї , на запитання: “Як воскрес Христос?”
Хто мені засвідчить Христове воскресіння?
Насамперед про це мені свідчить моя совість. Потім – розум і воля.
Совість говорить мені: за настільки велике страждання Господа заради блага та спасіння людей не могло бути іншої нагороди, крім воскресіння й небесної слави. Невимовні страждання Праведника увінчалися невимовною славою. Це дає розраду та мир.
Розум говорить мені: без сяючої перемоги воскресіння весь подвиг Сина Божого залишився б у гробі, вся Його місія була б даремна.
Воля говорить мені: воскресіння Христове рятує мене від хитань між добром і злом, рішуче спрямовує на шлях добра, і освітлює мені цей шлях, дає силу та натхнення. Крім цих трьох голосів, які в мені про одне й те ж свідчать, є свідки вірні ззовні. Славні жінки-мироносиці, дванадцять великих апостолів, більше п’ятисот інших свідків2(див.: 1 Кор. 15: 6) — усі, хто після воскресіння бачив і чув Його, не уві сні — наяву, не одну хвилину — сорок днів.
І вогненний юдей Савл, гонитель християн, свідчить мені, що бачив він воскреслого Господа, чув голос Його та виконав Його веління. І через тридцять років не хотів відмовитися від свідчення свого, навіть коли меч Нерона опускався на голову його.
Прокопій
Свідчить святий Прокопій, воєначальник римський, що вирушив у похід проти східних християн, але з’явився йому на шляху Господь Іісус Христос і до Себе його навернув. І, замість того щоб бити християн, віддався він добровільно на смерть за Христа.
Праведники
Свідчать тисячі мучеників Христових, які століттями в темницях і на плахах сповідували Христа, від мучеників єрусалимських до новомучеників балканських і новомучеників руських. Свідчать мені про те й усі праведники, яких часто зустрічаю в житті, свідчать радістю, коли чують про воскресіння Христа з мертвих. Воно співзвучне з їхньою совістю, воно зворушує їхні душі та радує серця.
Грішники
Приймаю свідчення й від грішників і ненависників Його, тому що їхнє заперечення воскресіння доводить мені зворотнє. Світський суд вивчає покази свідків і в міру їхньої правдивості визначає цінність свідчення. Коли свідки святі й чисті стверджують, що знають про Христове воскресіння, то радісно приймаю свідчення їх як щирі.
Коли нечисті, несправедливі та грішні заперечують воскресіння, вони лише підтверджують свідчення перших і зміцнюють мою впевненість в істинності воскресіння Господа мого. Тому що заперечують не через знання, а через злобу.
Свідчать багато племен і народів, що воскресли від язичества до просвічення, від рабства до волі, від болотної твані аморальності та потьмарення розуму у світло дітей Божих. І воскресіння сербського народу свідчить мені про воскресіння Христове.
Самі слова “воскресіння з мертвих” про те ж мені свідчать, бо без Христового воскресіння не було б слова цього у мові людській. Коли апостол Павло вперше вимовив слова ці в Афінах, спокушені знаннями афіняни здивовані були й збентежені.
Отже, діти Божі, поздоровляю вас і вітаю: воістину Христос воскрес!
Слова свт. Миколая Сербського. Лист 27. Друзям, на запитання: “Хто мені засвідчить Христове воскресіння?”
(Російськомовна частина сайту N.E.W.O.D.)